29.12.2023.
Novosti

"Nekazano" završilo još jednu uspješnu godinu.

 

 

Međunarodno udruženje književnih stvaralaca i umjetnika "Nekazano" uspješno je realizovalo sve planove predviđene godišnjim planom udruženja izuzetno uspješno. Naše udruženje je nestranačko i neprofitno. Nabrojat ćemo vam samo neke uspjehe ove 2023. kalendarske godine:

      Po pitanju izdavaštva slobodno se možemo pohvaliti da smo u samom vrhu izdavaštva Crne Gore, a i Regiona. U ovoj godini objavili smo devetnaest knjiga i časopisa. Napominjem da je jedna knjiga štampana kao nagrada za najbolju pjesmu na našem konkursu. Posle deset godina od smrti crnogorskog pjesnika Rajka Šćepanovića objavili smo izbor njegove poezije pod imenom "Nekazano" i time ispravili nepravdu učinjenu prema ovom sjajnom pjesniku.

    Po prvi put imali smo zajedničko putovanje i gostovanje članova udruženja, tj. promociju književnog stvaralaštva u Nišu u organizaciji Niškog kulturnog centra i ostvarili nevjerovatno dobar prijem i simpatije javnosti.

     Održali smo VI Međunarodni festival ljubavne poezije "Pjesnik – Svetionik", uz prisustvo osamdeset učesnika programa, u sklopu kojeg bi istakli saradnju sa Kulturnim centrom "Hadži Ruvim iz Lajkovca", koji su na festivalu učestvovali sa trideset osam učesnika.

      Pored toga, održali smo i Treći Barski festival knjige koji je imao izuzetno pozitivne efekte u javnosti.

    U sklopu 36 Dana Zagrađa održali smo međunarodni susret pjesnika Regiona. Učešće su uzela četiri književna kluba iz Srbije i pojedinci iz Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije i Holandije.

     U saradnji sa umjetnicima Bara održali smo po prvi put poetsko slikarsku manifestaciju "Kulturno Miholjsko ljeto" i pokazali da je saradnja umjetnika/slikara i pjesnika na veoma visokom nivou. Ova manifestacija će postati tradicionalna. Organizovaćemo je svake godine.

     Sva naša štampana izdanja donirali smo nadležnim bibliotekama, a Domu starih u Podgorici, čija je biblioteka bila u formiranju, poklonili smo sto knjiga i uspostavili sjajnu saradnju za ubuduće.

      Održali smo prvi muzički koncert, trio violina.

     U saradnji sa osnovnim školama Bar, povodom Dana Bara, pripremili smo i štampali knjigu literarnih i slikarskih radova učenika pomenutih škola pod nazivom "Baru na dar".

  Dodijelili smo četvrti put po redu Priznanje "Božidar Filipović – Fićo". Nagrada se dodjeljuje najboljem mladom autoru za književne rezultate ostvarene u protekloj godini.

  Članovi našeg udruženja, na osnovu rezultata u polju književnosti, učestvovali su na mnogim međunarodnim i domaćim festivalima. Pomenućemo samo Festival "Sveto slovo" u Burgasu, Bugarska, Međunarodne književne susrete u Strugi, Sjeverna Makedonija, kao i festivale u Mojkovcu, Nišu, Splitu, Parizu itd.

  Na kraju, a ipak najvažnije, ostvarili smo saradnju sa Fakultetom za poslovnu ekonomiju i pravo, Srednjom stručnom školom, Srednjom ekonomsko-ugostiteljskom školom i Gimnazijom "Niko Rolović" u Baru i kulturu vratili tamo gdje ona i počinje i gdje joj je mjesto.

  Naše udruženje je neprofitno. Finansiramo se od članarine naših članova i donacija koje dobijemo od pojedinaca. U protekloj godini nismo imali nijednu donaciju, a ipak smo ostvarili zavidne rezultate. Rezultate na koje nam mogu zavidjeti i ustanove koje se finansiraju iz državnog budžeta. Na našu veliku žalost, došlo je do prekida saradnje sa Kulturnim centrom Bar, ali ne našom krivicom. Nadamo se da će se stanje popraviti i da će nadležni shvatiti da u kulturi nema mjesta politici. Do tada, mi ćemo nastaviti svojim snagama i uz pomoć prijatelja da ostvarujemo još bolje rezultate, na radost svih onih kojima je kultura važna, a prije svega lijepa pisana riječ. Svim našim članovima, prijateljima, portalima i sredstvima informisanja, te saradnicima, želimo srećnu i berićetnu nastupajuću 2024. godinu!

Kazao nam je u ime udruženja "Nekazano", književnik Labud N. Lončar, predsjednik udruženja.